Pressemelding -
Telia stenger 2G-nettet fra august: her er oversikten over når det skjer hvor
Telia begynner nedstengningen av 2G i august. Først ut er Buskerud fylke, og resten av landet følger etter frem til utgangen av 2025. Mobiltelefoner og annet utstyr som kun støtter 2G vil slutte å fungere når 2G skrus av, og Telia oppfordrer kunder til å sjekke om de må bytte.
2G, også kjent som GSM, er en over 30 år gammel mobilteknologi som i dag hovedsakelig brukes til tale og maskin til maskin-kommunikasjon (M2M). I august starter Telia nedstengningen av det eldre mobilnettet:
– Nå stenger vi 2G-nettet for å la nyere, sikrere, grønnere og mer allsidig teknologi slippe til. Færre og færre bruker 2G, og med stadig flere tilkoblede enheter i nettet er det helt andre behov og krav i dag enn da 2G ble etablert. Stengingen vil frigjøre frekvensplass slik at 4G- og 5G-nettet blir enda bedre, raskere og når ut til flere, sier Georg Svendsen, leder for infrastruktur i Telia Norge.
Begynner stenging i Buskerud – gammelt utstyr må byttes ut
Buskerud er først ut sammen med deler av Innlandet, etterfulgt av Sørlandet og sørlige deler av Rogaland. Deretter står andre landsdeler for tur, før Oslo og omegn stenges ned i slutten av året. Telia har i flere omganger de siste årene informert om stengingen, og har siden september kommunisert direkte til både privat- og bedriftskunder som fortsatt bruker 2G-nettet, med oppfordring til å bytte utstyret sitt.
– Vi har sendt epost, SMS og brev til de i vår kundebase vi ser har enheter som kun benytter seg av 2G slik at de får mulighet til å forberede seg best mulig, forteller Pål Rune Kaalen, leder for privatmarkedet i Telia Norge. – Det er faktisk slik at utstyr som kun støtter 2G vil slutte å fungere det øyeblikket vi skrur av 2G, så det er viktig at folk forholder seg til stengingen og konsekvensene av den. For å ringe må de bytte til en telefon som støtter 4G og/eller 5G. Det gjelder også kunder som har SIM-kort som støtter 2G i andre enheter som modemer og IoT-utstyr.
Felles 2G-kampanje med Telenor
Nylig lanserte også Telia sammen med Telenor en kampanje for å gjøre overgangen til nyere teknologi enklest mulig. På nettsiden https://www.byttnettna.no/ får privatpersoner og bedrifter informasjon om hva som skal skje og hva de må gjøre for å være forberedt på stengingen av 2G. Telenor har besluttet å starte stengingen av sitt 2G-nett fra 31.12.2027.
– Vi oppfordrer til å bytte utstyr så fort som mulig, selv om du kanskje bor i et område som ikke stenger før sent i høst. Folk kan ha hytte i eller reise til et område som har et annet tidspunkt for stenging enn der de bor, og da vil utstyret slutte å fungere i det området. Kunder som er usikre bør sette seg inn i informasjonen på nettsiden, ta kontakt med vårt kundesenter eller gå innom sin nærmeste Telia-butikk, sier Kaalen.
Telias stengeplan:
August
Område 1: Buskerud (uten Drammensområdet) og sørvestlig del av Innlandet
September
Område 2: Telemark, Agder og sørlige deler av Rogaland
Område 3: Nordlige deler av Vestland og sørvestlig del av Møre og Romsdal
Oktober
Område 4: Trøndelag og nordøstlige deler av Møre og Romsdal
Område 5: Nordland, Troms og Finnmark, samt Svalbard
November
Område 6: midtre og nordlige del av Rogaland, sørvestlig del av Vestland
Område 7: Innlandet og nordøstlige deler av Akershus
Desember
Område 8: Oslo, Drammensområdet, Vestfold, Østfold og Akershus
31. desember 2025 er Telia Norges 2G-nett historie.
Se også informasjon på Telias nettsider:
Privatkunder: Høsten 2025 begynner stengingen av 2G-nettet | Telia
Bedriftskunder: I 2025 faser vi ut 2G-nettet | Telia Bedrift
Emner
Kategorier
--
Telia Norge er et ledende teknologiselskap som bygger samfunnskritisk infrastruktur og leverer innovative produkter og tjenester innen TV, internett og mobil.
Vi er Norges største utfordrer og våre om lag 2 000 dyktige medarbeidere jobber hver dag for å utfordre hvordan ting kan gjøres bedre for å forenkle hverdagen til bedrifter, for samfunnet og for menneskene som bor her.
Gjennom våre produkter og tjenester utgjør vi navet i det digitale økosystemet i Norge, og vi gir våre kunder tilgang til det som er viktig for dem, på deres vilkår, gjennom hele døgnet – året rundt.
Telia Norge er en del av Nordens største telekomselskap, Telia Company. Vi har merkevarene Telia, OneCall, MyCall og Phonero.
Vi er Telia. Norges største utfordrer.